• DOLAR
  6,8149
  %-0,08
 • EURO
  7,5805
  %0,19
 • ALTIN
  380,84
  %0,43
 • BIST
  8,4997
  %0,85
BERİLYUM NEDİR?

BERİLYUM NEDİR?

BERİLYUM NEDİR?

Gümüş beyazı ren­ginde, parlak ve ko­laylıkla oksitlenebilen sert bir madendir. Tabiatta ender raslanır. Yeryüzeyi kabuğunda yüz binde 2 kadar bulunur. Daha aşağıdaki tabakalarda dah3 az olduğu sanılmaktadır. Tabiatta bileşikler halinde bulunur. En önemli bileşiği «beril» dir. Kuzey Amerika, Brezilya, Ingiltere, Nor­veç, Ispanya, Ural’da beril :akları vardır. İlk önce 1798’de Fransız kimyacısı L. N. Vauoelin tarafından berilyum oksidi bulun­du. Berilyumu ilk defa elde eden Alman kimyacısı Friedrich Wöhler oldu.

 

Berilyum elde etmek için beril önce be­rilyum klorür ve sodyum • berilyum – flo- rür halinde eritilir. Sonra elektrolizle % 99 saflıkta berilyum elde edilir. Son yıllarda, yeni usullerle, berilyum elde etmek kolay­laşmış, bol miktarda elde etmek kabil ol­muştur. 1927’de Amerika’da berilyumun bir gramı 1000 dolarken üç yıl sonra kilosu 1000 dolar olmuş, 1949’da da 130 dolara düşmüştür. Berilyuma 1905 yılına kadar «glusinyum» adı verilirdi.

Berilyum sert olduğundan kolaylıkla kı­rılabilir. Bu yüzden saf haldeyken kolay ko­lay işlenemez Alüminyum, demir, gümüş, ba­kırla kolayca alaşımlar meydana getirir. Be- rilyum-bakır alaşımından dayanıklı saat yay­ları, berilyum-nikel alaşımından çok sert en­jeksiyon iğneleri, cerrahlık âletleri yapılır. Ayrıca, saf berilyumdan yapılan pencereler röntgen ışınlarını alüminyumdan 17 kat da­ha iyi geçirir. Berilyum oksidi Amerika’da fluoresan lâmbalarında da kullanılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
BERİLYUM NEDİR?
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM