BERİBERİ HASTALIĞI

Paylaş
 

BERİBERİ HASTALIĞI

Yanlış beslenme ve B vitamini noksanlı­ğından Peri gelen bir hastalıktır. Daha çok Güney Doğu Asya’da, Okyanusya’da, Brezil­ya ve Senegal’de görülür. Bulaşıcı değilse de, bazan bütün bir bölgeyi kapladığı, büyük dalgalar halinde yayıldığı olur.

Beriberi hastalığı bilgisizlik ve fakirlikle yakından ilgilidir. Bu bakımdan, her ırkta ve her yaş insanda görülebilir. Daha çok an­neleri öğütülmüş pirinç yiyen süt çocukların­da sık sık raslanır. Alkoliklerde, gebe ka­dınlarda daha kolay ilerlemek imkânlarını bulur. Yurdumuzda köylülerin yaptıkları ke­pekli ekmeklerde ve bulgurlarda B, vitamini bol olduğundan bu hastalığa pek raslanmaz.

Beriberi daha çok mide, barsak volu sinir sisteminde ken­dini belli eder. Hasta zayıflar, bacak kasları körelir, kalb büyür. Ölüm nispeti yüzde /irmi civarındadır. Ko­runmak için bol mik­tarda B vitamini al­malı, B vitaminlerini öldürmemek için ye­mekleri çok fazla, pi­şirmemen, fazla öğü­tülmüş maddeler yeri­ne iyi cins buğdaydan yapılmış ekmek yeme­li, yağsız et, süt, yu­murta, taze sebzeler günlük besinin hiç ol­mazsa yarısını teşkil etmelidir.

Bu yazı 129 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler