• DOLAR
  7,2886
 • EURO
  8,5784
 • ALTIN
  452,79
 • BIST
  1,1767
BELEK BEY KİMDİR

BELEK BEY KİMDİR

BELEK BEY KİMDİR ( ?-1124)

Artukoğulları Türk hanedanından Selçuklu İmparatorluğunun Halep, Harput, Dersim prensidir (Bk. Artukoğulları). Artuk Bey’in oğlu Behram Bey’in oğludur. 1094’te Suriye Selçuklularının Süruc Beyi olarak tarih sah­nesine çıkmıştır.

Belek, Türk ordusunun Antakya’yı Haçlı- lar’dan geri almak için yaptığı başarısız bü­yük sefere katıldı. Haçlılar, Süruc’u bile Be­lek Bey’in elinden aldılar. Urfa Haçlı Kont­luğu ile savaşlardan sonra 1112’de Harput ve Dersim bölgelerini ele geçirdi. 1113’te Anadolu Selçuklu İmparatoru I. Kılıç Arslan’ ın dul kalan karısı Ayşe Hatun’la evlenerek büyük bir nüfuz kazandı.

Belek Bey, 1120’de Bizans’ın Trabzon Dü- kası’ni büyük bir bozguna uğratarak esir aldı. 1122’de Urfa Kontu Jocelin de Cour- tenay’nin ordusunu imha ederek kendisini esir aldı, adı bütün Avrupa ve İslâm âlemi­ne yayıldı. Böylece, Haçlılar’ın en önemli bir uzvu ortadan kaldırılmış oluyordu. Belek’in yarattığı tehlikeyi kavramakta gecikmiyen Haçlılar’ın en büyük başkanı Kudüs Kıralı II. Baudouin, Türk prensinin üzerine yürüdü. 8 nisan 1123’te Turuş Meydan Savaşı’nda bü­yük Haçlı ordusu tamamen yok edildi, geri kalanlar, kıral ve en büyük asilzadeler başta olmak üzere, esir alındı. XII. yüzyılın en önemli zaferlerinden sayılan bu çarpışma­dan sonra Belek’e «gazi» unvanı verildi.

Büyük Selçuklu İmparatorluğunun Haçlı- lar’a karşı başkomutanı olan Belek, bunun üzerine Anadolu ve Suriye’deki Haçlılar’ı te­mizlemeye girişti. Artukoğulları ailesinin de başkanı durumundaydı. Suriye Selçuklu Me­liki Rıdvan’ın kızı Ferhunde Hatun’la evle­nerek, nüfuzunu büsbütün artırdı. 5 mayıs 1124’te Maraş Kontu Geoffroy’nın idaresin­deki Haçlı Ordusunu, başkomutanlariyle bir­likte, Menbîç çarpışmasında yok etti. Bundan sonra, Suriye kıyılarında Türkler’in elinde kalmış tek liman olan Sur Kalesi’nin Haçlı- lar’ın eline düşmek üzere olduğunu anlayıp imdada koşan Belek, 6 mayıs 1124’te Sur önüne geldiği ilk gün, bir düşman oku ile şehit oldu. Sur Kalesi komutanı İsa Bey, oku eliyle büyük Türk askerinin vücudundan çı­kardığı zaman: «Bu ok, bütün islâmlar’a vu­rulmuş bir darbedir» demiştir. Şehit’ başko­mutan, Halep’e nakledilip gömüldü.

Belek Bey, hayatını Türk topraklarını istilâ eden düşmanlarla vuruşarak geçirmiş ve pek •önemli başarılar kazanmıştır. Kendisinden daha büyük başarılar beklenirken şehit ol­ması, Türk tarihinin bahtsızlıklarından sayı­labilir. İdare adamı olarak da tebaasına çok iyi davranmış, Hıristiyan halkın bile min­netini kazanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM