Bazı Gıdaları Buzdolabından Uzak Tutunuz | BİLELİMMİ.COM

Bazı Gıdaları Buzdolabından Uzak Tutunuz

Paylaş
 

Günümüz teknolojisinin getirdiği nimetlerden fazlasıyla yararlanıyoruz bu nimetlerden biriside soğutucularının son yıllarda giderek yaygınlaşan derindondurucular. Artık hemen hemen her yerde yerini almış durumda eskiden sadece birkaç gün koruya bildiğimiz meyve ve sebzeleri artık günler boyunca hatta aylar boyunca hatta varsa bir yıl boyunca koruma şansına sahibiz .

Bu tabi ki hem damak tadımız, hem sağlıklı beslenme ,hem de ev ekonomisi için bulunmaz bir nimet. Ama şunu da unutmamak gerekir ki her sebze ve meyveyi soğutucularda sağlıklı bir şekilde koruyamayabiliyoruz .En azından bazı sebze ve meyvelerin lezzeti ve dokusu değişebiliyor. Peki hangi sebze ve meyvelere dikkat etmeliyiz .

hot  coffee

hot coffee

Mesela bunlardan bir tanesi kahve, kahve çekirdekleri etraftaki kokuyu kendi içine hapseden çok ilginç bir yapıya sahip .Dolayısıyla da kahveye buzdolabında sakladığınız da belki de kahve içmemize en büyük sebep olan o muhteşem kokusu gitmekde ve yapısı bozulmakta .O yüzden sakın ama sakın kahvenizi buzdolabında saklamaya kalkmayın ,yapacağınız en iyi şey oda sıcaklığında ağzı kapalı bir kavanozda kahvenizi saklamak ve böylece kahvenizi uzun süre tam kıvamında içebileceksiniz.

Zeytinyağı Nasıl Korunur-bilelimmi.com

Zeytinyağı evlerin vazgeçilmez en temel unsurlarından birisi ancak zeytinyağını kurmak çok çok önemli fazla ışığı neme ve sıcağa maruz kalmaması gereken zeytinyağı aynı zamanda buzdolabına konulmamalıdır .Buzdolabına koyduğunuz zeytinyağının bir süre sonra katılaşmaya başlayacağını ve lezzetini kaybedeceğini göreceksiniz ki bu da zeytinyağının yapısını bozacaktır .

Balı Koruma Yöntemleri-bilelimmi.com

Bir diğer buzdolabına asla konulmaması gereken besin  bal, bal hayatımızın en temel gıdalarından birisi olmalı ancak balı doğru koruyamazsam içindeki çok hassas moleküller bozulmaya kokusu ve tadı değişmeye başlıyor. O yüzden balı elden geldiğince soğuktan uzak tutmalı ancak serin kuru bir yerde koruyabiliriz .Ekmek bu gıdalardan birisi ,ekmeği de genellikle bozulmasın diye buzdolabında saklarız. Ancak bu ekmeğin içinde kristallerin oluşmasına ve bir süre sonra ekmeğin özelliğinin kaybolmasına yol açabiliyor .

patates-nasil-saklanir-bilelimmi.com

Patatesi de dikkatli bir şekilde saklamak zorundayız ,patateste buzdolabınız sevmeyen besinlerden birisi serin çok güneş almayan bir yerde patatesininizi korursanız eğer daha sağlıklı bir yöntem elde etmiş olursunuz .

Domates Nasıl korunur-bilelimmi.com

Domates buzdolabında saklanabilir ancak olgunlaşmış domatesi buzdolabına koymalısınız henüz olgunlaşmamış bir domates almışsanız pazardan bunu dışarıda bir süre bekletmeniz aslında sizin için çok daha iyi olacaktır .Unutmayın soğuk hava sistemlerinden yararlanarak bir çok gıdayı kış aylarında da tüketebiliriz ve aynı şekilde yaz aylarında tüketebiliriz .Ancak bu gıdaları korurken çok dikkat etmeli ve gıdaların yapısının bozulmaması için özel bir çaba sarf etmeliyiz.

Bu yazı 573 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla