• DOLAR
  7,2423
 • EURO
  8,6149
 • ALTIN
  480,26
 • BIST
  1,1877
BASUR NEDİR?

BASUR NEDİR?

Kalın barsak ve anustaki toplardamarların genişlemesine «basur» denir. Daha çok 40 yaşından sonra görülür. Basur, anüsün için­de veya dışında olabilir. Şişen damarlar anü­sün dışında memeler halinde sarkar. Bunla­ra «basur memesi» denir. Memeler ayrı ay­rı olabildikleri gibi, toplu bir halde de bu­lunabilirler. Büyüklükleri hastalığın şiddetine göre değişir. Basurda, genişlemiş bulunan toplardamarların duvarı çok incelir. Bu yüzden kanamalar da olabilir. Anüsün dışın­daki memeler içindekilerden daha büyük olur.Basuru hazırlıyan sebepler çeşitlidir. Bun­ların başında fazla ayakta durmak, fazla otur­mak, idman yapmamak gelir. Karaciğer ra­hatsızlıkları, devamlı kabızlık da basur ya­par. Hastalık erkeklerde daha çok görülür. Kadınların çoğu gebelik sırasında geçici ola­rak basura uğrarlar. Ayrıca, kadınlardaki ba­zı cinsiyet hastalıkları da buna yol açabilir.

Basurun ilk belirtisi anusta bir ağırlık hissidir. Hasta sık sık büyük aptese gitme ihtiyacını duyar. Büyük aptes bilhassa ka­bızlık sırasında çok ağrılı olur. İlerlemiş ba­sur hastaya fazla sancı verir.Zamanında tedavi edilemezse basur me­meleri büyür ve iltihaplanır. Bazı vakalarda büyük aptesin dışı kanlı bir manzara gös­terir. Genel olarak basur tehlikesiz bir has­talıktır; ancak, bazı önemli hastalıkları sak­laması mümkündür; asıl tehlike de o zaman başlar, çünkü gödendeki ur, çıban gibi has­talıklar basurla karıştırılabilir. Bu bakım­dan bilhassa hiç basur geçirmemiş kimsele­rin 45’inden sonra, basur belirtileri görme­leri halinde hemen bir hekime baş vurma­ları çok yerinde olur.

Basur şiddetli olursa sancılar çok artar, bazan dayanılmıyacak hal alır. Hasta ne otu­rabilir, ne de yürüyebilir. Böyle durumlar­da çok sıcak, yahut çok soğuk suya oturmak ağrıyı dindirir. Fakat bazan da sancı o kadar şiddetli olur ki anestezi yapmak bile gereke­bilir.Basurun başlıca tedavisi, şişerek meme haline gelmiş damarların ameliyatla alınma­sıdır. Basur memeleri «elektrokoagülasyon» usuliyle yakılarak da düşürülebilir. Basurlu hastalar fazla sebze yemeli, yemeklerden son­ra hafif idman yapmalı, bilhassa kabız ol­mamaya çalışmalıdırlar.«Kanlı basur» denilen hastalık ise kalın barsağın iltihabıdır .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM