Başlıca Limanlarımız

Paylaş
 

 

 

Gemilerin yük ve yolcu alıp indirdiği yerler liman denir.

Limanlar ya doğal ya da insanlar tarafından ek tesislerle uygun hale getirilir.

  • En büyük ve en işlek limanlarımızdan biri İstanbul’dadır. Bu limanız sadece ülkemize değil, tüm kıtalara yönelmiştir. Türkiye’de ithal edilen malların büyük bir bölümü İstanbul Limanı’na gelmektedir.
  • Geniş art bölgesi ve modem liman tesisleriyle İzmir, Batı Anadolu’nun ve Türkiye’nin en önemli ihracat limanıdır.
  • Dünya’da yük ve boşaltma faaliyetleri en çok olan limanlar Rotterdam Hollanda, Singapur, Kobe-Japonya, Çiba-Japonya ve Newyork-ABD’dir.

 

Kritik Kutu: Ard bölge ya da hinterland, bir limanı besleyen veya bu limana ulaşılabilen alanları ifade eder. Bu nedenle hinterlandı geniş olan limanlar hızla gelişirken; hinterlandı dar olan ve iç kesimlerle ulaşımı zor olan limanlar ise gelişmemiştir. Karadeniz kıyılarının neredeyse tek doğal limanı olan Sinop’un gelişmemesinin nedeni hinterlandının dar olmasıdır.

 

— İzmit ve Bandırma ülkemizin önemli limanları arasında yer alır.

—  Orta Karadeniz’in ve Karadeniz Bölgesi’nin en büyük limanı ise Samsun’dur. Zonguldak ve Ereğli ile Trabzon önem bakımından Samsun’dan sonra gelir ve bu limanları Giresun ve Ordu Limanları izler.

— Mersin Limanı ise son yıllarda hızla gelişen bölgenin ve Orta Doğu’nun en önemli uğrak limanlarından biridir. İskenderun limanı demir yolu ve kara yollarıyla geniş ve verimli bir alana bağlı olduğu için hızla gelişmektedir. Antalya Limanı önemli bir turizm merkezidir. Ayrıca iç ve dış ticarette gelişmektedir.

— Alanya, Kemer, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kuşadası ve Çeşme ise yat limanları olarak önem taşımaktadır.

 

Bu yazı 670 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla