• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
BABUR  KİMDİR ?( 1483-1530)

BABUR  KİMDİR ?( 1483-1530)

BABUR  KİMDİR ?( 1483-1530)

Avrupalılar’ın yan­lış olarak Büyük Mo­ğol İmparatorluğu adı­nı verdikleri Hint-Türk Devleti’nin kurucusu ve en büyük Türk hü­kümdarlarından biri­dir. Babası Ömer Şeyh Mirza Timur’un, anası Kutluğ Nigâr Hanım Cengiz’in torunu ol dukları için Babur, da­marlarında iki büyük cihangirin kanını ta­şımakta idi. Babur Türkçe’de «pars» anla­mına gelir.

Zahirüddin Muhammed Babur 14 şubat 1483’le Türkistan’da ‘Fergana’da doğdu.

Babasının bir kazada ölümü üzerine, 10 ha­ziran 1494’te Fergana tahtına oturdu.

Babur, ince yapılı, çok zeki, mütefekkir bakışlı, kibar tavırlı, zarif bir adamdı. Ga­yet cesurdu. Usta bir komutan, iyi bir siya­set adamı, kudretli bir şair, ehliyetli bir ida­reciydi. Felâketlere tahammül etmeyi, felâ­ketlerden ders almayı bilirdi. Ehliyete de­ğer verir, iyi ve kudretli adam seçmekte bü­yük bir isabet gösterirdi. Etrafına, bu sa­yede, çok değerli adamlar toplamış, kendisi­ni bunlara sevdirmişti. İstanbul’dan topçu öğretmenleri ve mimarlar getirmiş, harb ve imar alanlarında bunlardan çok faydalan­mıştı.

Daha çocuk yaşta tahta çıkan Babur, ha­yatı her gün türlü maceralarla dolu geçen bir adamdı (Bk. Babur İmparatorluğu). Ge­çirdiği çeşitli tecrübeler, felâketler de, saa­detler de, onun kabiliyetlerini sadece geliş­tiriyordu. Kendine ve talihine sarsılmaz bir güveni vardı. Her şeyin kaybolmuş gibi gö­ründüğü dakikalarda bile Tanrı’nın yardı­

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM