• DOLAR
  6,8661
 • EURO
  7,7424
 • ALTIN
  397,84
 • BIST
  1,1273
Asya Hun Devleti

Asya Hun Devleti

Asya Hun Devleti

Türkler Tarihin en eski uluslarından biri olup kurduğu devletlerle medeniyetlere yön vermişler ve çok geniş coğrafyalarda hakimiyetlerini kurarak dünya Siyasetini şekillendirmişlerdir. Türklerin Tarihte ilk bilinen Devleti Asya Hun Devleti dir. Bu devlet milattan önce 220 milattan sonra 226 yılları arasında yaşamış Orta Asya’da Türk kültürünün Türk izlerinin kalıcı olarak var olmasına ve kendisinden sonra gelecek Türk devletlerine örnek oluşturmuştur .Asya Hun Devleti’nin ilk hükümdarı Teoman dır, bundan önceki hükümdarları hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz ancak Teoman’ın bilinen ilk hükümdarı olduğu kesindir .Asya hunları Orhun ve Selenga ırmakları arasında yaşamış ve bu ırmakların bereketli topraklarından yararlanmışlardır .Bilindiği gibi Asya hunlarının Başkenti Ötüken dir. Bu Başkent daha sonraki Türk devletlerine de merkezlik yapmış Türklerin kutsal saydığı yerlerden birisidir .Asya hunları denince aklımıza tabi ki Mete Han gelir Mete Han Asya hunlarının gücünün doruk noktasına ulaşmasını sağlamış ve Asya hunlarının her anlamda geliştirmiştir .

Gelin ilk önce Teoman dönemini bakalım .Teoman dağınık boyları ilk defa bayrak altında toplamış ve tüm Türk boyları Teoman’ın hakimiyetini kabul etmiştir .Teoman Türk boylarını birleştirdikten sonra yüzün Çine çevirmiş en büyük rakibi olan Çinliler üzerine seferler düzenlemiş ve bunda da çok başarılı olmuştur. Çinliler Hun akınlarını durduramayacaklar anladıklarında Çin Seddi’ni yapmak zorunda kalmış ve tarihin gördüğü en önemli eserlerden birisi ortaya çıkmıştır.

Metehan babası Teomanı iktidardan indirerek zorla başa geçmiş ve o da babası gibi Çinliler üzerine seferler düzenleyerek Çinlileri yenilgiye uğratmıştır. Çinliler Metehan zamanında Asya hunları na vergi vermek zorunda kalmış ve böylece Çinlilerle ilk yazılı anlaşma yapılmıştır .Mete Han’ın en büyük amaçlarından bir tanesi de İpek Yolu’nun denetimi altına alabilmek di. İpek Yolu Çin’den başlayıp Avrupa’ya kadar devam etmekte ve bölge devletlerine çok ciddi gelirler sağlamaktaydı .Mete Han bunun farkında olduğu için İpek Yolu’nun denetimi altına almaya çalışmış ve bunda da başarılı olmuştur .Mete Han’a tarihte özel kılan yanlardan birisi de ilk defa Onlu Sistem denilen bir Ordu kurmuştur .Bu onu sistem daha sonraki modern ordularında temelini oluşturmuştur .Ordu onlu yüzlü binli sisteme göre ayrılmıştır ve bu grupların başında da subaylar bulunmaktaydı .Metehan Orta Asya’daki tüm Türkleri bir araya getirmeyi başarmış ve böylece ilk defa gerçek anlamda bir Türk Birliği sağlanmıştır. Metehan o kadar etkili olmuştur ki Türk tarihinde adına Oğuz Kağan Destanı yazılmış ve hala da anlatılmaktadır. Asya Hun Devleti Mete Han’ın ölümünden sonra zayıflamaya başlamış ve diğer Türk devletlerinde görülen taht kavgaları Asya Hun Devleti’nde de görülmüş ve devlet doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılmıştı .Uzun yüzyıllardan beri Asya hunları ile mücadele eden Çin fırsattan yararlanmış ve zayıflayan Doğu Hunlarını  ortadan kaldırmıştı .Batı hunları ise yine kendi aralarında ikiye ayrılmış Kuzey ve Güney hunları olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar dı. Ancak yine Çin devreye girerek Güney Hunlarını hakimiyeti altına almış Kuzey hunları ise Çin’in baskısından kaçarak Karadeniz’in kuzeyine doğru göç etmek zorunda kalmışlardı .Bu tarihte bilinen en büyük olaylardan birisini başlatmış ve Kavimler Göçü yaşanmıştır Asya Hun Devleti Türk tarihinin en parlak dönemlerinden birisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM