• DOLAR
  6,9339
 • EURO
  8,2268
 • ALTIN
  450,32
 • BIST
  1,1811
ASİT NEDİR?

ASİT NEDİR?

ASİT NEDİR?

Kimyada turnusolün mavi rengini kırmı­zıya çevirmek özelliğinde olan ve bileşimin­deki hidrojenin yerine maden alarak tuz mey­dana getiren hidrojenli bileşiklere «asit» de­nir

Eskiden asitlerin özellikleri olarak ekşi lezzette olmaları, suda çok erimeleri, sod­yum hidroksit (NaOH), potasyum hidrok­sit (KOH) gibi alkali özellik gösteren mad­delerle muamele edilince bu alkali özellikle­rini gidermeleri, mavi turnusol kâğıdının ren­gini kırmızıya döndürmeleri kabul edilirdi. Fakat şap ve daha birkaç maddenin asitlikle hiç ilgileri olmadığı halde aynı özellikleri gösterdikleri görülünce bu özelliklerin asit­leri tanıtmaya yetmediği anlaşıldı.

Fransız kimyacısı Lavoisier ( 1743-1794) elemanların havada yanarak meydana getir­miş oldukları oksitleri» su ile muhakkak asit meydana getirdikleri neticesine varmıştı. Me­selâ SO._, -f H„ O —> H., SO.j (sülfüröz asit) gibi. Bundan dolayı da asitlerin özelliklerinin oksijenden ileri geldiğini kabul ediyordu. Bunun sonucu olarak oksijene lüzumundan fazla önem vermişti. Fakat hidroklorik asit (HCI) vs. gibi oksijensiz asitler keşfedilince Lavoisier’nin bu faraziyesi değerini kaybetti. Sadece oksijenli asitler «oksi asitler» adı ile ötekilerden ayırdedilmeye başlandı. Daha sonraları, Ingiliz bilgini Davy ( 1778-1829) asit özelliği gösteren maddelerde bütün özel­liklerin oksijenden değil, hidrojenden ileri geldiğini keşfetti.

Asit Nasıl Elde Edilir?

Hangi asit elde edilmek isteniyorsa o asi­din tuzu alınır, elde edilecek asitten daha az uçucu olan başka bir asitle işlenir. Meselâ: NaCI + HoSO | -» NaHSO., + HCI.

Her asidin kendine has elde ediliş yolları vardır. Asitlere ad vermek için, asitteki esas elemanın sonuna «ik» eki eklenir, yanına asit kelimesi getirilir. Teknikte ve kimyada çoklukla kullanılan asitler şunlardır:

Adı            Yazılışı Tuzunun adı

Hidroklorik asit HCI Klorür
Nitrik asit HNO.. Nitrat
Sülfürik asit h.,so4 Sülfat
Fosforik asit h..po4 Fosfat
Karbonik asit H..CO;, Karbonat

 

 

 

Asitlerin özelliklerinin başında soy olını- yan madenler ve alkaliler üzerine etki etme­leri, her iki şekilde de tuz vermeleri gelir.

Bir asit molekülünde kaç hidrojen iyonu veya başka bir söyleyişle metallerle yer de­ğiştirme özelliği taşıyan kaç hidrojen bulu­nuyorsa o asit o sayı kadar değerlidir. Bir değerli bir asit bir çeşit tuz, iki değerli asit iki çeşit tuz, üç değerli asit üç çeşit tuz verir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ASİT NEDİR?
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM