• DOLAR
  6,7758
 • EURO
  7,6635
 • ALTIN
  366,74
 • BIST
  1,1309
ASALAK NEDİR?

ASALAK NEDİR?

ASALAK NEDİR?

Başka bir canlının içinde veya üzerinde yaşıyan canlılara genel olarak verilen addır. Hayvanlar arasında olduğu gibi bitkiler ara­sında da asalak vardır.

Asalak Hayvanlar

Bunların bazıları devamlı olarak, bazıları da zaman zaman asalaktırlar. Meselâ beslen­mek veya yumurtalarını bırakmak gibi du­rumlarda pireler asalak olurlar. Bazı si­nekler ergin halde asalak olmadıkları halde yumurtalarını başka bir canlının üzerine bı­rakırlar. Yumurtalardan çıkan kurtçuklar asalaktırlar, çünkü üzerinde bulundukları hayvanın kanını emerek beslenirler. Bunun aksine, bazı pire cinsleri de kurtçuk halin­deyken tahta aralarında, tozlar içinde yaşar­lar, büyüyüp ergin hale çelince asalak olurlar. Şeritler gibi bazı canlılar da hayatlarının be­lirli dönemlerini, değişik canlılar içinde ge­çirirler. Sıtma, dizanteri, uyku hastalığı ya pan küçük hayvancıklar, solucanlar, bit, uyuz- böceği, pire ve benzerleri hep birer asalaktır.

Asalak hayvanlar yaşadıkları yerde tutu­nabilmek için çok değişik, hattâ aslına hiç benzemiyen şekiller alabilirler. Bu arada emme ve tutunma organları çok gelişir. Başka bir canlının içinde yaşıyanların üzer­lerini örten zarları hazım sularına ve bak­terilere karşı çok dayanıklı bir durum alır. Yaşama şartları üremelerine pek elverişli ol­madığı için, yumurtlama kabiliyetleri pek faz­lalaşır. Bir cins tenyanın yılda 42.000.000, bir başka tenya cinsinin de 64.000.000 yumurta verebileceği hesaplanmıştır.

Asalak Bitkiler

Tam asalak bitkiler, yarım asalak bitki­ler olarak iki çeşittirler. Tam asalak bitki­ler, klorofilsiz oldukları için, üzerinde yaşa­dıkları bitkinin besin maddelerinden fayda­lanırlar. Yarı asalak bitkiler klorofillidir, or­ganik karbon bileşiklerini kendileri yapabi­lirler. Yalnız azot bileşiklerini üzerinde yaşa­dıkları bitkilerden alırlar.

Asalak bitkiler genel olarak başka bitkile­rin üzerinde’ yaşarlar. Meselâ elma ağacım saran ökse otu bitkisi asalak bir bitkidir. Fakat aynı zamanda hayvanlara, hattâ insan­lara musallat olan, solunum yollarına, kulak­larına, hattâ barsaklarına yerleşen asalak bitkiler vardır, insan cildine musallat olup, kelliğe ve saçkırana sebep olan bakterilerin pek çoğu mantar nevinden bitkilerdir.

Asalakların zararları

Hemen her vücutta az miktarda asalak can­lılar bulunur. Fakat bunların vücuda zararı yok denecek kadar azdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM