Arkhimedes Kimdir?

Paylaş
 

Arkhimedes Kimdir?

Eski Yunanistan’ın yetiştirdiği ünlü bir matematik ve fizik bilgini olan Arkhimedes o zamanın en büyük bilim merkezi olan İskenderiye’de öğrenim gördü. Bugünkü bilim ve tekniğin dayan­dığı buluşların pek çoğunu Arkhimedes‘e borçluyuz.  Matematikçi olarak, bir dairenin çevresini hesaplamak için şaşmaz yöntemi ilk o buldu. Bundan başka birçok konuyu, özellikle eğimlerin, silindirin, kürenin özelliklerini, ayrı­ca fizikçi olarak da ışığın yansıma­sını o inceledi.

Bir gün banyo yaparken, adını ta­şıyan hidrostatik ilkesini buldu: «Su­ya batırılmış her cisim, yer değiştirt­tiği sıvının ağırlığına eşit olarak ağırlığını kaybeder». Söylentilere gö­re, buluşun heyecanıyla: «Eurêka!» («Buldum») diye bağırarak çırılçıp­lak sokağa fırladı.

Eğik düzlem kuramı ve kaldıraç ku­ramı da onundur: «Bana bir daya­nak verin» diyordu, «dünyayı yerin­den kaldırayım». Sonsuz vidayı, cı­vatayla somunu, dişli çarkı ve palan­gayı o icat etmişti.

215’te, doğduğu kent olan Siracusa’ ya (Siraküza) Romalılar saldırdı. Saldırganlara, tam üç yıl, Arkhimedes’in icat ettiği her tür mermi, taş, ok atmak için kullanılan makinelerle karşı konuldu. Üzerlerine aynalarla güneş ışınlarını yansıtarak düşman gemilerinin tutuşturulduğu bile riva­yet edilir.

Bu yazı 134 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/