• DOLAR
  7,2330
 • EURO
  8,6067
 • ALTIN
  479,75
 • BIST
  1,1881
ANTİL ADALARI

ANTİL ADALARI

ANTİL ADALARI

Orta Amerika’nın doğusunda bir adalar zinciridir. Doğuda Atlas Okyanusu, güney ve güney-batıda Karayib Denizi, kuzey-batıda Meksika Körfezi, kuzeyde Florida Boğazı ve Atlas Okyanusu ile sınırlanmıştır.

Yüzölçümü: 234.000 km. kare

Nüfusu: 16.000.000

Uzunluğu 3.500 km. yi bulan Antil Ada­ları topluluğunda 100 büyük, yüzlerce de küçük ada vardır. Adaların arasındaki açık­lık genel olarak 50 km. yi geçmez; ancak, birkaç adanın arasındaki boğazların geniş­liği 150 km. yi bulur.

Antil Adaları Büyük Antiller, Küçük An- tiller ve Bahama Adaları olarak, üçe ayrılır.

 • — Büyük Antiller: Küba, Haiti, Porto Rico, Jamaika adaları. Bunlar bütün Antil- ler’in en büyük adalarıdır. (Bu adalar üze­rinde daha geniş bilgi için ayrı ayrı kendi maddelerine bakınız.)
 • — Küçük Antiller: Güneyde, Venezuela kıyılarına doğru bir yay gibi uzanan adalar­dır.
 • — Bahama Adaları: Bahama, Türk ve Caicos adaları (Bk. Bahama Adaları).

Antil Adalarının çoğu batmış dağların te­pelerinden ibarettir. Yükseklikleri 1.000-

 

 • metre arasında değişir. Bahama, Ca­icos ve Türk adalarının etrafında mercan kayalıkları vardır. Antiller’deki bazı küçük adalar da kum veya mercan birikmesinden meydana gelmiştir. Bahama Adaları genel olarak denizden yüksekliği az, kumlu adalar­dır.

Antiller’deki adaların bir kısmı volkanik­tir, bugün bile aralarında ateş püskürenler vardır. Bu bakımdan, burada sık sık deprem olur.

İklim: Bütün Antil Adaları tropik iklim kuşağı içinde bulunur. Bu bakımdan, en so­ğuk ve en sıcak ay arasındaki sıcaklık farkı 2-3 dereceyi geçmez. Yıllık ortalama ısı ise 22°-27° kadardır. Doğu veya k’uzey-doğudan bütün yıl esen rüzgârlar Atlas Okyanusu’nun rutubetini taşır. Dağların bu rüzgârları tut­ması bol yağmurlara sebep olur. Bu yüzden, adaların bir yüzü sık ormanlarla kaplıdır. Rüzgâra dönük tarafındaki yağış yılda 250- 350 sın. yi bulur.

Antiller’in rüzgâr tutmıyan tarafları ku­raktır. Bu kuraklık kışın daha da artar. Bu­ralarda şiddetli fırtınalar, kasırgalar olur.

Bitki ve hayvanlar: Antil Adaları tropik bitkiler ve hayvanlar bakımından zengindir. Bilhassa böcek, kuş ve sürüngenler çok bot-
dur. Buna karşılık, yerli memelihayvanlar azdır. Köpek ve domuz yabani memelilerin en önemlilerindendir.

Antil Adaları’nda şekerkamışı, kahve, tü­tün, kakao, ananas, muz, pamuk vs. yetiş­tirilir.

Ekonomik durum : Antiller’in yıllık ithalât ve ihracatı 500.000.000 dolardır. Memleket ekonomisinin temelini tarım teşkil eder. Kü­ba’dan geniş ölçüde şeker ihraç edilir. Kah­ve, kakao, tütün, pamuk, meyva ve kereste başlıca ihraç maddeleridir. Antiller’de petrol kuyuları da vardır, asfalt ve petrol da ihraç maddelerinden biridir.

Adaların ulaştırma işleri zayıftır. Bu işte yerliler öküz arabaları kullanırlar. Küba’da oldukça sık demiryolu vardır. Porto Rico’da da adanın bütün kıyılarını çevrellyen bir de­miryolu şebekesi yapılmıştır. Haiti’nin ve Trinidad’ın demiryolları pek azdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM