Andrew   JACKSON KİMDİR

Paylaş
 

Andrew   JACKSON KİMDİR(1769-1845)

Amerika Birleşik Devletlerinin 7. cum­hurbaşkanı, Amerikalı­ların millî kahramanlarından biridir. İrlan­da’dan gelip Amerika’ ya yerleşmiş fakir bir ailenin oğlu idi. An­drew doğmadan baba­sı ölmüştü, 14 yaşın­dayken ağabeyleri sa Jackson lara bakmaktan hasta düşüp ölünce, Andrew kimsesiz kaldı. Kendi gayretiyle Hukuk fakül­tesinde okudu, bir ara avukatlık ettikten sonra Tennessee’ye savcı Oldu. 1797’de ora­dan Senato’ya üye seçildi.

Jackson, İngilizlerce karşı savaşa çok küçük yaşta başlamış, yer yer çarpışmalara karışmıştı. 1802 de Tennessee eyaleti milis kuvvetlerinin başına getirildi. 1812’de, ayak­lanan Kızılderilileri bozguna uğrattı, general oldu, New Orieans’ta İngilizlerce karşı çar­pışan Amerikan ordusunun komutanlığı kendisine verildi. Bu savaşlarda kazandığı büyük zaferlerle millî kahraman mertebesine erişti.

Andrew Jackson 1828’de cumhurbaşkanı seçilmiş, 1832’de yeniden seçimi kazanarak iki devre başkanlık etmiştir. Halk arasından yetişmiş olduğu îçin demokrasiyi çok iyi kavramıştı. Başkanlığı sırasında Amerikan de­mokrasisinin en önemli ilkelerini kurmuştur; ayrıca, dirayetli siyasetiyle, devletin malî durumunu düzeltmiştir.

Bu yazı 257 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler