Amedco  MODİGLİANİ KİMDİR?

Paylaş
 

   Amedco  MODİGLİANİ KİMDİR? (1834-1920)

Unlü bir İtalyan ressamdır. İtalya’da Livorno’da doğdu. An­nesi bir bankacıdan dul kalmıştı. Çocuğu­nun yeteneğini anlayın­cada dilediği gibi re­sim yapmaya bıraktı, sonra Floransa, Vene­dik akademilerinde okuttu. Modigliani, 1907’de Paris’e gitti. Modigliani Zborovvski adında bir tablo tüccarı, ona bo­ğaz tokluğuna resim yaptırıyordu.

Modigliani, sanal çevresince tanınmış ol­makla birlikte, eserlerinden kazanç sağlıyamıyordu. Çok yoksul bir hayat sürüyor, tavan arasında bir odada yaşıyordu. Esasen ciğerle­rinden hastaydı. Bu arada Jeanne Hebuterne adında genç bir ressam kızla evlendi. Bir de çocuğu oldu. Hastalığı gittikçe artıyordu. Bir gün ateşler içinde hastaneye kaldırıldı, «Cara, Cara itada!» (sevgili, sevgili İtalya) diyerek Öldü. Cenazesinde dört, keş kişi ancak bu­lundu. 13 yaşındaki karısı, cenaze dönüşü, kendini beşinci kattan atarak canına kıydı.

Modigliâni’nin resimleri çoğunlukla tek fi­gürlüdür. Çok ustalıklı bir çizgi ahengi vardır. Gerçeğe pek bağlı kalmamıştır. Meselâ, tablo­larındaki bütün kiş’ler uzun yüzlü, çok uzun boyludur.

Bu yazı 176 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler