• DOLAR
  6,8702
 • EURO
  7,7310
 • ALTIN
  392,10
 • BIST
  1,1243
Alphonse Daudet Kimdir

Alphonse Daudet Kimdir

Alphonse Daudet Kimdir

Alphonse Daudet, Nimes’de bir tüccar ailenin çocuğuydu. Oldukça a- vare bir gençlik döneminden sonra ailenin iflâsı üzerine on beş yaşın4a öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. ‘Paris’te kendi halinde bir ga-zeteci olan ağabeyi Ernest’in yanma gitti. Ertesi yıl (1858), yayımladığı bir şiir derlemesi, Sevdalı Kadınlar, onu edebiyat çevrelerine tanıttı. Asıl ba-şarıya, güneydeki gençliğinin ve baş-kente gelişinin hikâyesi olan Küçük Şey (1868) ve özellikle Provence yöre-sini sade bir dille canlandıran eğlen-dirici masallar derlemesi olan Değir-menimden Mektuplar (1869) ile Taraskon’lu Tartarin, Tartarın Alp- ler’de, Taraskon Savunması ve Taraş- kon Limanı ile, Daudet muziplik ve canlılık dolu bir küçük taşra dünya­sı yaratmıştır

■ Paris yakınlarında doğan Debussy, çok genç yaşta, Fransız müziğini Al­man Romantizminden kurtarmağa çalıştı. Kuşağının şairleriyle ve res­samlarıyla dostluk kurdu, aynı izle­nimleri ve aynı imgeleri müzikle ya­ratmağa çalıştıysa da zaman zaman halkın anlayışsızlığıyla karşılaştı.

Bir Kır Tanrısının Öğleden Sonra­sına Prelüt (1894) adlı eserinde Mal- larme’den esinlenmişti; eser daha ilk çalmışında başarıya ulaştı. Ama Bel­çikalı şair Maeterlinck’in bir libret­tosu üzerine bestelediği Pelleas ile Melisande’ı (1902), önce şiddetli tar­tışmalara yol açtı, sonra da lirik sa­natın bir başeseri olarak kendini ka­bul ettirdi. Bu eserde, metin okuma, geleneksel operaya oranla katıksız ve sade sözcüğe daha yakın, yepyeni bir biçimde ele alınmaktaydı.

Piyano için Prelütler (1910-1913), A- ziz Sebastianus’un Din Uğruna ölü­mü (1913) ve üç Sonat’ı (1915-1917) ile Debussy, güzel, klasik özlülüğe ve pırıltılı ötümlülüğe (sonorite) tutkun, büyük orkestra etkilerinin ve gerek­siz açılımların düşmanı «Fransız bes­tecisi» tutumunu belirleyecektir. «Fransa’nın Claude’u» diye ad takı­lan Debussy, Fransız müziğini Wag- ner egemenliğinden kurtarmış ve ça­ğının bütün bestecileri üzerindeki et­kisi pek büyük olmuştur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM