• DOLAR
  7,6703
 • EURO
  8,9766
 • ALTIN
  469,51
 • BIST
  1,1707
Albrecht Dürer Kimdir?

Albrecht Dürer Kimdir?

Albrecht Dürer Kimdir?

XV. yy. sonunda, Albrecht Dürer’- in doğduğu Nümberg şehri, faal, zen­gin ve kültürlü, edebiyat ve bilimin geliştiği bir yerdi. Buna karşılık ‘sa­nat hâlâ ‘Ortaçağ’ın gotik gelenekle­rinin etkisini taşıyordu. Dürer bura­da, ‘Rönesans’ın havasını yakalamış ve bütün Avrupa’da tanınıp değeri bilinmiş ilk ressam oldu. Bununla birlikte ünü ancak XIX. yy.da özel­likle gravürlerini değerlendirmeyi bi­len Alman romantikleri sayesinde hak ettiği dereceye erişmiştir.

evrensel bir sanatçı

Dürer, ‘desen çizmeyi, Nümberg’e yerleşmiş Macar asıllı bir kuyumcu olan babasının atelyesinde öğrendi, sonra, şehirdeki bir sanatçı yanında ‘resme başladı ve Basel ile Colmar’a öğrenim yapmağa gitti, Colmar’da ressam Martin Schongauer ile tanış­tı. Bu çok yönlü eğitim ve Avrupa’da, özellikle İtalya’da yaptığı geziler, o- na evrensel bir sanatçı niteliği kazan-

Ardında ilgi çekici resimler, aynı za manda, desenler ve tahta ve bakır ü- zerine gravürler bırakmıştır. Başeser­
lerinden biri, Melankoli, «vicdanın bütün felâketlerinin simgesi» Ortaçağ maneviyatçılığıyla hümanist anlayı­şın birbiriyle çatıştığı o karmakarı­şık ‘Reform döneminin kaygılarını yansıtır.

Dürer aynı zamanda geometri, kale­ler, insan vücudu morfolojisini kpnu alan, estamplarla resimlendirilmiş ki­tapların da yazarıdır. Ancak ölümün­den sonra yayımlanan, İnsan Vücudu Orantıları Bilgisi adlı eseri, biçimler ve konu olabileceği çeşitli el işlem­leri üzerine tam yirmi beş yıl sürdü­rülmüş araştırmaların bir özetidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM