Alaaddin Keykubat Dönemi

Alaaddin Keykubat 1200 20237 yılları arasında yaşamıştır Anadolu Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemini yaşatan ve Devleti döneminin en güçlü en başarılı devletlerinden birisi haline getiren Türk tarihinin en önemli simalarından birisidir .Alaaddin Keykubat dönemi oldukça zorlu bir dönemde Onun dönemini Moğol tehlikesinin başlangıcına denk geldi Moğollar Orta Asya’da büyük bir devlet haline gelmiş ve ortadoğu’ya doğru Anadolu’ya doğru ilerlemeye devam ediyorlardı .

Alaaddin Keykubat Dönemi-BİLELİMMİ.COM

 

Alaaddin Keykubat ileri görüşlü bir hükümdardı ve Moğol tehlikesinin öyle veya böyle Anadolu’ya yansıyacağını farkındaydı .Bunun için Sivas ,Konya gibi şehirlerin etrafını surlarla çevrelemiş ,doğudaki şehirlerinin surlarını güçlendirerek içlerine askeri birlikler yerleştirmişti .Onun döneminin en büyük başarılarından bir tanesi ticari anlamda elde ettiği başarılardır .İlk önce Alanya fethedilmiş ticarete önem verilmiş arkasından ise Kırım’daki Suğdak Limanı ele geçirilmiştir.

Alaaddin Keykubat Dönemi-BİLELİMMİ.COM

 

Alaaddin Keykubat Moğol tehlikesine karşı Harzemşahlarla müttefik olmaya çalışmış ancak ne yazık ki Harzemşahlar doğudan beliren bu büyük tehlikenin önemini fark edememiş  bununla da kalmayıp Anadolu Selçukluları ile savaşmış ve 1230 yılında Yassıçemen Savaşı’nda Harzemşahlar Alaaddin Keykubat yenilmişti. Ancak bu zafer hem Anadolu Selçukluları için hem de Harzemşahlar için büyük bir felaket olmuş ve ilk önce Harzemşahlar devletini yıkan Moğollar Alaeddin Keykubat dan sonra da Anadolu Selçuklu Devleti’ni yıkmayı başarmışlardı. Alaaddin Keykubat dönemi her yanıyla Türk tarihinin en parlak dönemlerinden birini ifade eder.

Alaaddin Keykubat -BİLELİMMİ.COM

Bu yazı 1123 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla