AKVARYUM NEDİR

Paylaş
 

AKVARYUM NEDİR?

Bir akvaryum sahibi olmak aslın­da, hem gözleri dinlendiren bir gö­rünüme, hem de seyri son derece ilgi çekici konuklarla birlikte doğanın bir parçasına sahip olmak, onu evimize getirmek demektir. Bu konuklar her şeyden önce balıklardır: bir tek kır­mızı balık veya dışardan getirtilmiş çeşitli renklerde egzotik balık türle­ri.Akvaryum balıkları supiresi (tat­lı suda yaşayan minicik kabuklular) gibi kuru besinlerle, çamur solucan­larıyla v.b. beslenir. Bazıları akvar­yumda çoğalır, ama bu, az rastlanır bir durumdur.

doğal bir ortam

Akvaryumun dibi dere kumuyla, su bitkileriyle, çakıltaşı ve kaya parça­larıyla düşenmelidir. Genellikle suyu ısıtmak pek yarar sağlamaz, ama tro­pikal balıklar için 28 derece sıcak­lık gerekir. Akvaryumun temizlenme­si, özen isteyen bir iştir: suyun tümü birden boşaltılıp yenilenmez, çünkü bu, ortamı birdenbire değiştiren sar­sıcı bir yenilik olur. En iyisi akvar­yumun içine bir süzgeç yerleştirmek­tir; o yoksa, dipte gezdirilecek bir lastik boru sorunu halleder.

yok etmeden yetiştirme

Bizim için pahalı olan yabancı ülke balıklarını satın almak yerine, su brikintilerinde, derelerde yaşayan hay­vanlar da (böcekler, iribaşlar v.b.) akvaryumda beslenebilir, ama bunda aşırıya kaçmamalıdır, çünkü bunların pek çok türü giderek azalmaktadır. Akvaryum özellikle «yabanî» bir du­ruma gelsin diye kendi haline bırakı­lacak olursa, çok ilginç şeyler görü­lebilir; o zaman akvaryumdaki can­lılar doğa koşullarına yakın koşullar­da yaşamağa başlar. Piyasada satılan tuzlar yardımıyla bir denizsuyu ak­varyumu da yapılabilir.

Bazı kentlerde büyük tatlı veya tuz­lu su akvaryumları vardır: bunların en zenginleri Napoli, Monako, Paris, Niyagara (Kanada) akvaryumlarıdır

Bu yazı 151 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/