Aknelerle Nasıl Mücadele Edilir? | BİLELİMMİ.COM

Aknelerle Nasıl Mücadele Edilir?

Paylaş
 

Sivilceler. Noktalar. Ne dersen onu, sivilce rahatsızlık ve utanç yaratabilir. Bu cilt durumu çoğu insanı yaşamları boyunca bir noktada etkiler. Her 5 kişiden yaklaşık 4’ü, 11 ila 30 yaş arasında akne salgınları yaşar.

Akne cildin yağ bezlerinde başlar. Vücudumuzdaki saçlar, foliküller adı verilen bu bezlerden gelen kanallardan çıkıyor. Yağ bezleri, kılların açıklıkları ya da gözenekleri ile kılların yanı sıra cildin yüzeyine çıkan yağları üretir.

Bazen saç, yağ ve ölü deri hücreleri bir folikülü tıkamak için bir araya gelir. Tıkanmış gözenek, normalde cildin gelişmesi için yaşayan bakteriler için doğru koşulları sağlar. Vücudun bağışıklık sistemi bakterilere saldırdığında acı ve şişlik oluşabilir. Sivilce formları böyle.

Doktorlar neden sadece bazı insanların akne yaptığını bilmiyor. Akne riskini neyin arttırdığını biliyorlar. Bazı hormonlarda artışlar, yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla yağ yapmasına neden olabilir. Bu hormon seviyeleri ergenlik döneminde yükselir. Bu nedenle, akne ergenlerde ve genç yetişkinlerde daha yaygındır. Hamileliğin neden olduğu hormon değişiklikleri veya doğum kontrol haplarının başlatılması veya durdurulması da akneyi tetikleyebilir.

Ancak her yaştan insan akne alabilir. Çoğu zaman, akne 30’lu yaşlarına geldiklerinde uzaklaşır. Ancak, 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarındaki bazı insanlar hala sivilce oluyor. Akne genellikle ciddi bir sağlık tehdidi olmamasına rağmen, rahatsız edici olabilir ve şiddetli akne kalıcı yara izi bırakabilir.

Sivilce önlemek için yapabileceğiniz şeyler var, NIH bir cilt uzmanı olan Dr. Edward Cowen. Akneli insanların petrolatum, bir tür yağ içeren cilt ürünlerinden kaçınmasını önerir. Bunun yerine, “noncomedogenic” etiketli kremler ve losyonlar aradığını söylüyor. Bunlar gözenekleri tıkama ihtimalleri daha düşük. Bir çok insan bazı yiyeceklerin akne kesilmesine neden olabileceğini düşünüyor. Ancak, Cowen açıklıyor, araştırma çoğu durumda bunu doğrulayamadı. Diğer ipuçları için Bilge Seçimleri kutusuna bakın.

Akne için birçok ev ilaçları olsa da, Cowen, hafif sivilce için kanıtlanmış reçetesiz tedavilerle başlamanın daha iyi olduğunu söylüyor. Bu ürünler benzoil peroksit, resorsinol, salisilik asit veya sülfür içerebilir.

Şiddetli aknesi olan kişiler, reçeteli ilaç seçeneklerini bir doktorla tartışmalıdır. Bunlar, bakteriye veya retinoid olarak adlandırılan ilaçları öldürmek için antibiyotikler içerir, bunlar deriye uygulanacak bir topikal olarak veya oral bir ilaç olarak verilebilir.

NIH tarafından finanse edilen bilim adamları, aknenin neden geliştiğini ve durumu iyileştirmenin daha iyi yollarını daha iyi anlayabilmek için araştırma yapmaktadır.

Bu yazı 34 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla