• DOLAR
  6,7665
  %0,20
 • EURO
  7,6838
  %0,34
 • ALTIN
  371,81
  %-0,10
 • BIST
  8,5783
  %0,87
AKADEMİ NEDİR?

AKADEMİ NEDİR?

AKADEMİ NEDİR?

Eflâtun’un dinlenme yeri olan Akademos’ tan gelir. Akademos, Atina yakınlarında et­rafı duvarla çevrili, ağaçlık, sulak bir eğ­lence bahçesiydi. Sonradan Eflâtun, kendi küçük arazisine yakın olan bu bahçeyi ders yeri olarak seçmiş, bövlece kelime, kurduğu felsefe okulunun adı olmuştur.

Bugünkü anlamiyle «akademi» ilim, sanat ve edebiyatta ilerleme ve gelişmeyi sağlamak amaciyle çalışan okul ve kurumlara denir. Bu anlamda ilk akademi Ptolemaios’un İs­kenderiye’de kurduğu müzedir. Burada Yu­nanistan’ın ve Doğunun en ünlü bilginleri toplanmıştı. Meşhur İskenderiye Kütüphane­sinin çekirdeği de bu müzedir. Bizans tari­hinde IX. yüzyılda Bardas, İstanbul’da ilmi yaymak gayesiyle bir enstitü kurmuş ve dev­letten yardım görmüştür.

Akademiler Rönesansla beraber İtalya’da bir gelişme göstermiş, 1433 te Antonio Becadelli, Accademia Pontaniana’yı, 1442 do de Cosimc de Medici, Accademia Platonica’yı kurmuştur.

Avrupa’da akademilerin kurulması XVII. yüzyıldan itibaren başlar. Bugüne kadar bir­çok memleketlerde ilim, edebiyat, tarih, tıp ve güzel sanatlar akademileri vardır. Bunla­rın en tanınmışı Fransa’da 1635 te kurul­muş olan L’Académie Française (Fransız Akademisi) dir. 1793 ihtilâlinde diğer akademilerle birlikte L’Académie Française de ortadan silinmiştir. Bugünkü L’Académie Française 1795 te kurulan L’Institut de France’ın bir koludur.

Eskiden beri bir kısım akademiler yüksek okul vazifesi görmüştür; bizdeki Güzel Sa­natlar Akademisi, Harb Akademileri gibi. Memleketimizde asıl anlamiyle akademi ola­rak 1351 de kurulan Encümen-i Dâniş ile Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu,

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM