• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
Ahmet Mu­hip Dranas Kimdir?

Ahmet Mu­hip Dranas Kimdir?

Ahmet Mu­hip Dranas Kimdir?

Sinop’ta dünyaya gelen Ahmet Mu­hip Dranas Ankara Erkek Lisesi’ni bi­tirdikten sonra çeşitli işlerde çalıştı. Bir süre hukuk ve edebiyat fakül­telerinde okuduysa da tamamlamadı. Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınlan yönetmeni (1938-1942), Çocuk Esirge­me Kurumu yayın müdürü (1946) ve başkanı (1957) oldu. İş Bankası yö­netim kurulu üyeliğinde bulundu.

Dranas’ın liseyi bitirdiği 1930’lardan başlayarak şiirleri Varlık, Ülkü, Çı­ğır, Yücel, Şadırvan v.b. çeşitli sanat dergilerinde çıktı. Bütün şiirleri Şiir­ler adı altında bir kitap halinde ya­yımlandı (1974). Ayrıca, tiyatro türün­de de eserler verdi: Gölgeler (1946), O Böyle İstemezdi (1948). Gölgeler adlı oyunuyla C.H.P. Piyes Yarışma­sında ikincilik kazandı.

sanatı ve kişiliği

Dranas’ın şiiri biçim bakımından kendinden öncekilere benzerse de dil ye imge bakımından onlardan çok farklıdır. Bu kalıplar içinde kalarak Türk şiirine değişik bir anlatım, ta­ze bir ses ve ahenk getiren şair, ça­ğın sorunlarına karşı ilgisizdir. Süs­ten arınmış söyleyişi, yalın ve sade dili, şiir sezgisi ve şiir kurma gü­cüyle içindeki duyguları yansıtmağa, güzel günlerin anılarını tazelemeğe, bunlarda bir yaşama sevinci bulma­ğa çalışır. Dranas’ın insan hakkmdaki görüşü karamsardır.

Muhip Dranas’ın bütün şiirleri­nin özü sevmek, yaşamak ve ölüm kavramlarıdır denebilir. O bu üç te­mayı «bir büyük şarkı» bütünlüğü i- çinde ve güzellikler halinde, ama sa­de bir anlatımla dile getirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM