AĞRI İLİMİZ

Paylaş
 

AĞRI İLİMİZ

Adını Ağrı Dağı’ndan alan bu ilimiz doğuda İran sınırına dayanır. Ağrı en yüksek ve engebeli illeri­mizden biridir. Türkiye’nin en yük­sek dağı olan Ağrı Dağı’ndan başka yükseltisi 3 000 m’yi aşan birçok dağ bu ildedir. İldeki başlıca düzlük Karaköse Ovası dır. Kışı çok sert geçen kara iklimi gö­rülür. İl merkezinde kış aylarında sı­caklığın sıfırın altında 45,6 dereceye düştüğü görülmüştür (1972). Yılda ortalama 160 gün don olur. Başlıca akarsular Murat Çayı ve kollarıdır.

Ağrı’da halkın geçimi tarım ürün­lerine ve hayvancılığa dayanır. Ekili arazi ilin ancak yüzde 10’u kadardır. Yetiştirilen başlıca ürünler buğday, arpa ve çavdardır Bunların tamamı da il içinde tüketilir, yetmediği yer­lerde komşu illerden satın alınır. Bu­na karşılık hayvancılık daha yaygın­dır. 1,5 milyona yaklaşan hayvan var­lığının çoğu koyundur. Daha sonra sı­rayla keçi, sığır ve manda gelir.

İlde büyük sanayi kuruluşu yoktur. Bütün sanayi birkaç un fabrikasıyla birkaç kereste atelyesinden ibarettir.

Ağrı ilinin önemli şehirleri il mer­kezi Ağrı, ilçelerden de Doğubayazıt ve Patnos’tur. Eski adı Karaköse olan Ağrı il merkezi, 1927’de 3 930 nü­fuslu ufak bir kasabaydı; Cumhuri­yet döneminde hızla gelişti; nüfusun 1970’te 30 000’e yaklaştı.

Ağrı ili doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle ilgi çekicidir. Ağrı Dağı avcılık ve dağcılık yönünden önem taşıdığı gibi, Nuh’un Gemisi’nin bu dağın tepesinde bulunduğu ef­sanesi de yabancı turistlerin ilgisini çeker. Gürbulak sınır kapısı ile Sarıçavuş köyü arasında bulunan 60 m çapında ve 60 m derinliğindeki me­teor çukuru, Patnos’ta bulunan Urartu uygarlık kalıntıları ve Doğubayazıt’taki İshakpaşa Sarayı Ağrı’nın bel­li başlı turistik yerleridir. Alabalığı ile ünlü Balık Gölü’nü de bunlara ek­lemek gerekir.

Bu yazı 137 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/