AĞIRLIK NEDİR?

Paylaş
 

AĞIRLIK NEDİR?

Derler ki, 1666 yılında bir gün, bir elma, dalından tam İsaac Newton adlı ünlü bilginin önüne düşerek onun yerçekimi kavramım keşfetmesi­ne yol açtı. Newton, bu olay üstünde düşünerek evrensel çekim (veya genel çekim) yasalarını bulmuştur. Bu ya­salara göre, sözgelimi deniz kıyıların­da görülen *gelgit olayları *Ay’ın yer­yüzünden denizleri etkilemesi, yani kendine çekmesi sonucunda meydana gelir. Bir yalıyardan aşağı düşen nes­ne, yara doğru belli belirsiz sapar.İvme İster büyük ister küçük, ister ağır ister hafif olsun, aslında bütün ci­simler aynı hızla düşer. «Aslında» diyoruz çünkü gerçekte hava, düşen cismi yavaşlatır ve cismin yüzeyi ne kadar büyük olursa yavaşlatma da o kadar güçlü olur (paraşüt bu etki­den yararlanır ve insan, gökten 190 km/s’lik bir hızla düşmesi gerekir­ken, yere 25 km/s’lik bir hızla iner).

 AĞIRLIK NEDİR diye baktığımızda şöyle bir sonuca ulaşabiliriz. Yerçekimi nedeniyle düşen cisim gittikçe hızlanır; ivme adı verilen bu hızlanma g harfiyle gösterilir. Bilgin­ler bu hızlanmayı, yani ivmeyi doğ­ru olarak ölçebilmişlerdir; ivme yer­den yüksekliğe ve bulunulan enleme göre değişir. Ankara’da, g = 9,799 m/s2; kutuplarda, g = 9,830 m/s2. ağırlıksızlık

AĞIRLIK NEDİR sorusuna verilebilecek en güzel örneklerden biri pilotların yaşadıklarıdır.  Pilotların veya kozmonotların uğ­radığı şiddetli hızlanmalar, yerçekimi ivmesine göre kat kat fazladır ve bu da g sayısıyla ölçülür. Buna karşılık hızla inen bir uçakta veya bir uydu­da bulunan mürettebat, ağırlıksız du­ruma gelebilir (o zaman g sıfıra eşit olur) ve bu yüzden, suda yüzen balık gibi havada yüzerler; ama bu durum organizmanın çalışmasını olduğu ka­dar duyuları da etkiler. Ay’da yürü­yen Amerika’lı astronotlar, Ay’da ağırlığın nasıl azaldığını herkesten iyi gördüler; Ay,  Dünya’dan küçük ol­duğu için ayçekimi yerçekiminin al­tıda biri kadardır.

 

Bu yazı 84 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/