• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
ABA NEDİR?

ABA NEDİR?

ABA NEDİR?

ABA , arapların giydiği bir nevi kıyafettir, Arap lÛgatçilerme göre, ‘aba1 bir cemi îsîm olup, ’aba’a yahut ‘abaya: (her: iki, şekil de eskidir) bunun müfredidir. Bununla beraber ‘abat klâsik muharrir­ler tarafından mü fret isim mânasına kullanılmış ve bu şekilde İrak, Arabistan ve hattâ Mısır şivelerinde muhafaza edilmiştir. Bu söz ‘aba’ şeklinde, fakat başında gırtlak sesinin kaybolması ile, türkçeye de geçmişti Diğer taraftan ‘abaya, bugün, aşağıda tarif edilen ve son derece eski biçim bir elbiseyi ifade için kullanılan bir kelimedir î

 1. Suriye ve. Arabistan’da: geniş ve kısa bir nevi gömlek olup, dizden biraz aşağı İner; üst arafmda, başın geçmesi için, bir ve yanlarında, kollar için, birer delik vardır; işte Suriye, Arabistan ve Irak bedevilerinin ‘abüya ’sı budur. Gömleğin kollan yoktur. Deve veya keçi kılından dokunan kah» ve kaba bîr kumaştan yapılır. Çok defa, en açık kahve renginden en koyu kahve rengine kadar, değişen düz renktedir ve ba2an beyaz ve kahve ren­ginde çubuklu olur. Nâdir olarak çuhadan yahut ipekten ve işlemeli de olur. İşlemelisi zenginle­rin merasim elbisesidir. Bu ‘abaya bazı ha­valide yalnız erkeklerin değil, kadınların da gündelik esvabıdır.
 • M 1 s 1 r ‘da: eski bedevî abası (‘aba’) Mısır *da değişikliğe uğramıştır. Bu ismi taşıyan libas topuklara kadar iner ve kollan vardır; fakat asıl ‘abaya ’nın kâh açık ve kâh koyu olan çubuklarını muhafaza etmiştir.
 • M a g r i b ‘de : şarkî Cezayir ‘de bazı defa ‘abaya adı ile pek kısa kollu, kaim kumaştan yapılmış, dört köşe biçimde ve kukuletalı, Fas ‘m cellaba veya kaşşaba ‘sine çok benzeyen, bir elbise kasdedilmektedir. Garbî Cezayir *de ‘abaya pamuklu, nâdir olarak, yünlü veya ipekli beyaz bir bez gömlek olup, iç gömleğin üstüne ve burnu s veya cellüba *nin altına giyi­lir. Baldırlara kadar iner ve kolsuzdur. Göm­leğin omuzlan bazı defa kolların üst yansım örter. Nihayet garbî Cezayir ‘de yine ‘abaya denilen bir nevi kadm esvabı vardır; kadınlar gömleğin üzerine tok bezden, ipekten ve hattâ kadifeden bir ‘abaya Bu uzun ve bol bir esvaptır; önü ve koltuk altlan uzunluğuna yarıktır ve kolsuzdur. Bu alttaki ‘abaya ‘nın üstüne bir de işlemeli tülden, aynı biçimde, ikinci bir ‘abaya giyilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ABA NEDİR?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM