• DOLAR
  7,3230
 • EURO
  8,6196
 • ALTIN
  454,81
 • BIST
  1,1754
30 Yıl Savaşları

30 Yıl Savaşları

30 Yıl Savaşları

30 Yıl Savaşları Austurya ve İspanya ile Danimarka İsveç Fransa Bohemyalılar  arasında olmuştur 1618 1648 .Şavaşın nedeni mezhep anlaşmazlığıdır .Almanya’da Reform savaşlarına Ogsburg barışı ile son verilmişti 1555. Bu anlaşma ile her Prens kendi kabul ettiği mezhebi yönetimindeki halkı  girdirmek hakkını elde etmişti.Harsburglardan Avusturya arşidükü ikinci Ferdinand Bohemya ve Macaristan Kralı oldu .

1616 yılında da Almanya İmparatoru seçildi 2. Ferdinand koyu bir Katolik yönetimindeki halkı da Katolik yapmak istedi Ayrıca Alman prenslerinin bağımsızlığına son vererek Almanya’da güçlü bir devlet kurmak elindeydi .Almanya’nın bu hareketleri Avrupa’nın dengelerini alt üst etmeye yetti ve devletler arasında dinsel anlamda büyük bir rekabete yol açtı Almanya’nın bu mezhep dayatmacılığı tabi ki diğer devletler de sert tepkilere neden oldu. Mesela bohemyalılar katoliği kabul etmeyerek ayaklandılar .Anlaşılacağı üzere 30 Yıl Savaşları aslına bakarsanız mezhep ayrılıkları ve mezhep çatışmaları üzerine başlamış oldu ve bu ayrılıklar giderek daha da köksalmış içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olmuştu .Mezhep ayrılıkları diğer devletlerin de katılımı ile birlikte büyük bir savaşa yol açmış İspanya yı Hasburg  hanedanın başka bir kolu tarafından yönetildiği için Avusturya tarafını tutmuştu. Danimarka İsveç ve Katolik olduğu halde Fransa Protestan Alman prensleri birlik oldu .Fransa’nın böyle bir tutum takılmasında ki ana neden arasında Avrupa’nın ortasında giderek güçlenen bir Almanya fikrinden fazlasıyla rahatsız olmasaydı. Almanya’nın giderek güçlenmesi Fransa İngiltere gibi devletleri tedirgin ediyor Almanya’nın daha fazla güçlenmesini önlemeye çalışıyorlardı. Almanya’daki en büyük sorun ise çok fazla prensliğin olması ve bu prenslerin birbirinden bağımsız hareket etmesiydi. Ferdinand ise bu hayali gerçekleştirmek ve Almanya’ya tek bir çatı altında birleştirerek Avrupa’nın en önemli imparatorluklarından birisini kurmayı hayal ediyordu.

Fransa Avusturya yenilgiye uğratarak Alsace ve Artois bölgelerini ele geçirdi Fransa’nın bu üstünlüğü karşısında Avusturya geri adım atmak ve barış İstemek zorunda kaldı ve böylece tarihte Vestfalya Antlaşması denilen 1648’de ki antlaşma imzalandı .Bu barış’ın getirdiği en önemli konulardan birisi Alman prensliklerinin bağımsızlıklarını kabul edilmeseydi Alsace artık Fransa’nın bir parçası olacaktı .Yine İsveç ve brandebulk Almanya’daki bazı bölgeleri aldılar .Prusya Dükkalığı kurulmuş olduğu ve böylece brandenburg prensliği ortadan kalktı .Ama bu savaşın en önemli sonuçlarından bir tanesi Hollanda’nın bağımsızlık kazanmasıydı Hollanda bu tarihten itibaren Avrupa tarihindeki yerini almış ve giderek daha etkili bir devlet haline gelmişti .Bu anlaşmayı tanımayan bir devlet vardır O da İspanya ile İspanya Vestfalya Antlaşmasının reddettiği ve Fransa’yı da çok ciddi bir çalışma içerisine girdi bu savaş 1659 da Prene Anlaşması ile son buldu Fransa kralı 14 Louis İspanya kralı 4 Filipin Kızı Maria Teresa ile evlendi. Böylece iki devlet arasında çatışmaya son verilmeye gayret edildi .Hasburglar 30 Yıl Savaşları ile birlikte Avrupa’da üstünlük kurmaya çalışmış ve egemenliklerini kabul ettirmek için çok büyük çaba sarf etmişlerdi ancak 30 Yıl Savaşları sonunda Hasburglar sülalesinin istediği gerçekleşmemiş tam tersine en önemli rakibi konumunda olan Fransa’nın güçlenerek Avrupa’nın en etkili devletlerinden Biri haline gelmişti .30 Yıl Savaşları Osmanlı Devleti açısından da son derece önemliydi Osmanlı Avrupa’daki en ciddi rakiplerinin birbiriyle savaşmasından tam olarak yararlanamadı o dönemler İran’la yapılan savaşlar yüzünden yüzünü batıya dönemeyen Osmanlı çok ciddi bir fırsatı kaçırmış oldu.

http://bilelimmi.com/kutsal-roma-germen-imparatorlugu/

http://bilelimmi.com/karlofca-antlasmasi/

http://bilelimmi.com/onbinlerin-donusu/

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM