MÜREKKEP BALIĞI NEDİR?

Paylaş
 

MÜREKKEP BALIĞI NEDİR?

Gerçekte, balık değildir; yumuşakçalarm kafadanbacaklılar sınıfından bir deniz hayva­nıdır. Kıyılarımızdakilerin boyu 30-40 sm. arasındadır.

Mürekkep balığı, yanlarındaki dalgalı yüz­geçler sayesinde, gayet yavaş yüzer. Düşma­nından kaçamıyacağı bir durumda kalınca, karın boşluğundaki özel bir keseden, «sepya» denen, siyaha yakın renkte bir sıvı püskürtür. Suları karartıp böylece düşmanından kurtul­muş olur. Bazan da vücudunun bir kısmını kumlara gömerek, bulunduğu yerin rengini alır.

Mürekkep balığının vücudu boş bir çuva­la benzer. Hayvanın ağzı çuvalın açık yerindedir. Bunun etrafında, çepeçevre 8’i kısa, 2’$i uzun olmak üzere 10 ayak bulunur. Kısaların iç yüzleri, uzunların da uçlarındaki kabarık kısımların üstü küçük çekmenlerle kaplıdır. Hayvan bu kısa ayaklariyle kayalara tutunur, uzun ayaklarını birden fırlatarak yakınından geçen küçük balıkları, kabuklu deniz bö­ceklerini yakalayıp yer.

Mürekkep balığının sırtında sert, yassı bir kemik vardır, sırt derisinin içinde de özel boya maddeleri bulunur. Hayvan, gerekince, bu maddeler sayesinde rengini değiştirerek bulunduğu yere uyar. Karın kısmı, genişçe bir boşluktan ibarettir. Bunun içinde solun­gaçlar yer almıştır. Torbanın baş tarafında deniz suyunun girdiği küçük bir delikle, çık­tığı bir başka delik bulunur. Ayrıca, barsağın sonuyla mürekkep kesesi de buraya açılır. Mürekkep balığı karın boşluğundaki suyu hız­la dışarı püskürterek, bunun tepkisiyle su­yun içinde geri geri de yer değiştirebilir.

Mürekkep balıkları yumurtayla ürerler. Yaz aylarında kıyılara kadar yaklaşıp yumurtala­rını taşların, yosunların arasına bırakırlar. 1 mm. uzunluğundaki yumurtaları siyahtır, salkım biçimindedir. Birçok yerlerde mürek­kep balıklarını yerler. Boyalı maddesinden mürekkep yapılır (Bk. Mürekkep). Kurutulan kemiklerini de kanarya kafeslerine, kuşların gagalarını bilemeleri için koyarlar.

Bu yazı 67 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/