19 MAYIS’I  KUTLARKEN KONUŞMA

Paylaş
 

19 MAYIS’I  KUTLARKEN

 

 

19 Mayıs 1919  günü  Türk  tarihi  için  bir dönüm  noktasıdır. Çünkü bugün, yok  edilmek istenen   bir milletin  yeniden  şahlandığı, esaret zincirlerini kırmak için baş  kaldırdığı  gündür.

Birinci Dünya Savaşı sonunda İttifak Devletleri yenilince Osmanlı Devleti de yenik sayıldı. Oysa bu savaşın gerçek  galibi Osmanlı  Devleti idi. Çünkü  savaştığı  cephelerde  önemli  başarılar  elde  etmişti.

Türk vatanının bağımsızlığına karşı yönelen  hain  ellere  müdahale  edilmesi  şarttı.       Bu  amaç  uğruna  yapılacak  en iyi  girişim  vatanının  bağımsızlığını  ve  bütünlüğünü  korumak olacaktı. Bunun yolu da Anadolu’ya gidilerek  milli  bağımsızlık  ateşini  yakmaktan  geçiyordu.

İşte bugün  üzerinde  yaşadığımız  bağımsız Türkiye  Cumhuriyeti’nin  temeli Atatürk’ün  Samsun’a çıktığı  gün olan 19 Mayıs 1919’da  atılmıştır.

Atatürk  Milli  Mücadeleyi  başlatırken   Türk  milletine  güveniyordu. Yaktığı  istiklal  meşalesinin  sonsuza  kadar  yanacağına  inancı tamdı. Gençleri  ise istikbalin teminatı olarak görmekteydi.

Her yıl bu anlamlı  günü  kutlamak için toplandığımız böyle zamanlarda durup düşünmemiz gereken nokta şu olmalıdır. Acaba bunu  gercekten hak ediyor muyuz? Yoksa bize bırakılmış olan mirası har vurup harman mı savuruyoruz? Geleceğin teminatı olan biz gençlerin bu sorunlara verecek daha samimi cevapları olmalıdır. Burada iğneyi kendimize de batırmayı ihmal etmemeliyiz. Unutulmamalıdır ki, bugünün gençleri de emaneti bir önceki kuşağın gençlerinden aldılar demek ki herkesin kendisine sorması ve cevaplaması gereken bazı sorular var.

Bu vatan eğer hepimizin ise, sorumluluk kabul etmemek olmaz. Vatanın hepimizin olduğu da bir gerçek olduğuna göre yukarıda sorulan bazı soruların muhatabı bellidir. Çanakkale Şehitliği’nde Osmanlı yurdunun her köşesinden gelmiş vatan evladının mezarları, bu toprakların asıl sahiplerinin burada bulunan ve yurdun dört bir yanından bir vesile ile buraya gelmiş herkesin oyduğunun en iyi delilidir.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.

Sözlerimin başında Mustafa Kemal’in başlattığı bu anlamlı mücadelede kimlere güvendiğini ve kimlere neyi emanet ettiğini belirtmiştim. Emanet hepimizin! Görev herkesindir!

Atatürk’e doğum günü sorulduğunda :”Niçin 19 Mayıs olmasın” diye cevap vermiştir. O’nun varisleri olarak doğum gününü anmak ve mirasını daha iyi hale getirdiğimizi göstermek için toplandığımız bu günde ümit ediyorum ki, hepimiz mesajı almış ve daha çok çalışmak  için azmetmeye karar vermiş bir ruh hali içinde oluruz.

Atatürk’ün belirttiği:”Millet fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.”ifadesinin gerçekleştiğini görmek istiyorsak, ki bunu kimse istemiyordur, durmadan çalışmalı ilerlemek ve Atamızın biz gençlerle hedef ve ideal örnek gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için gayret içinde olduğumuzu tüm dosta ve düşmana göstermeliyiz ihtiyacımız olan gücün damarlarımızda dolaştığını da hatırlatarak sözlerime son veriyor ve hepinizin bayramını en içten hislerimle tekrar kutluyorum. Arz ederim.

 

Bu yazı 113 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/