Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin Özellikleri Nelerdir? | BİLELİMMİ.COM

Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin Özellikleri Nelerdir?

Paylaş
 

Ülkemiz giderek Gelişmekte ve sanayi değişmekte ancak gelişmenin ve sanayileşmenin çok önemli bir sonucu var ki o da enerjiye duyulan ihtiyacın giderek katlanarak artması .Bizim gibi sanayileşmiş ülkeler eğer doğru enerji kaynaklarını doğru zamanda sağlayamazlarsa bu ekonomilerinin ve teknolojik altyapı gelişmelerinin sekteye uğramasına ve ülkenin potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkarılamamasına yol açar .Türkiye olarak enerjiye ne yazık ki çoğunlukla yurt dışından satın aldığımız kaynaklarla elde etmeye çalışıyoruz. Ancak bu da her sene 10 milyarlarca doların yabancı ülkelere ve şirketlere ödenmesine yol açıyor .İşte Son yıllarda Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için nükleer santrallerin kurulmasına karar verildi .Nükleer santral hikayemiz ise Akkuyu Nükleer Enerji santrali ile başladı. Yıllardan beri tartışılan ve yapılıp yapılmayacağına bir türlü karar verilemeyen Akkuyu Nükleer Enerji Santralini artık hayata geçirilmesine net bir şekilde karar verildi ve yapılan ihale çalışmasında da santralin Rusya nükleer enerji kurumu Rosatom tarafından yapılması kesinleşti.Peki bu enerji santralinin özellikleri nelerdir?

Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin Özellikleri Nelerdir?

Mersin ilimizin Gülnar ilçesi sınırlarında bulunan Akkuyu mevki daha 1970’lerden itibaren güvenli bir alan olarak belirlenmiş ve burada nükleer enerji santrali yapılmasına karar verilmişti.

-Yapılan ihale sonucunda Akkuyu mevkin de toplamda 4 ünitenin kurulacağı ve tahminen 2023 yılında da elektrik üretimine başlanacağı belirtilmekte.

-Kurulacak olan 4 ünitenin toplam gücünün 4800 megavat olacağı ve bu enerji miktarının da Türkiye Enerji ihtiyacının yüzde onunu karşılayacağı tahmin ediliyor .

-20 milyar dolar gibi yüksek bir rakama mal olacak olan Akkuyu Nükleer Santrali yıllık 35 milyar kilovatsaat elektrik üreterek bu maliyeti fazlasıyla karşılayacak.

-Peki nükleer santrali’nin ömrü ne kadar olacak diye aklınıza bir soru gelebilir. Akkuyu nükleer enerji santrali nin ömrünün 60 yıl olması düşünmüyor ki bu süre bir nükleer santral için oldukça verimli .

-Bilindiği gibi Nükleer santrallerde aralarında nesil nesil ayrılmakta Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin dünyada kullanılan üçüncü nesil nükleer enerji santrallerinden birisi olacağı tahmin edilmekte.

-Bu nükleer santral aynı zamanda binlerce kişiye de iş kapısı sağlamış durumda yapımında yaklaşık 10000 kişinin çalışacağı tahmin ediliyor bu da çevre halkı için oldukça ciddi bir gelir anlamına gelicek.

Umarız Akkuyu nükleer enerji santrali en kısa zamanda hayata geçer ve Türkiye elektrik enerjisinin bir kısmını da olsa nükleer enerji santrali neden elde edebilir. Ama tabi herkesin kafasındaki bir soru var O da bu nükleer santralin güvenliğinin tam anlamıyla sağlanabilmesi .Ancak son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte Nükleer santrallerde oluşabilecek riskler en aza indirilebilmekte ve böylece daha güvenli bir şekilde elektrik enerjisi üretebilmek de . Akkuyu nükleer enerji santrali ile ilgili gelişmeleri sizlere daha net bir şekilde İlerleyen zamanlarda aktarabilmeyi umut ediyoruz.

Bu yazı 65 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla