Dana Etinin Özellikleri Nelerdir? | BİLELİMMİ.COM

Dana Etinin Özellikleri Nelerdir?

Paylaş
 

Dana eti özellikle ülkemizde yoğun bir şekilde tüketilen ve tercih edilen etlerin başında geliyor .Bilindiği gibi dana eti sığırın yaşça küçüğüne denilen danadan elde edilmektedir .Son derece lezzetli son derece yumuşak ve sağlıklı bir et türü olan dana etinin genel özelliklerine baktığımızda ise.

Dana Etinin Özellikleri Nelerdir?

-Dünyada en çok tüketilen etlerin başında geldiğini görüyoruz ,özellikle küçükbaş hayvanların yağının fazla olması bu etin bazı kişiler tarafından tüketilmesini zorlaştırmakda dana eti ise içinde bulundurduğu uygun miktardaki yağ nedeniyle hem damak tadı açısından daha özel hem de kolesterol açısından da daha yararlı olduğunu belirtebiliriz.

-Renginin daha koyu bir kırmızı renge sahip olduğunu belirtelim özellikle küçükbaş hayvan eti ne göre en önemli avantajlarından bir tanesi protein yönünden son derece zengin bir ettir .

-Özellikle günlük protein ihtiyacımızı dana etinden rahatlıkla karşılayabiliriz B vitamini açısından çok zengin bir et olup B vitamini eksikliğine karşı da mutlaka tüketilmesi gereken etlerin başında geliyor.

-Dana eti dananın değişik bölgeleri değişik fiyatları satılmakta ve lezzetleri de farklı olmakta özellikle sırt tarafı yan tarafları yani kasların çok yoğun olmadı yumuşak kısımları hem lezzet açısından çok daha hoş bir tat bırakmakta hem de fiyat açısından daha pahalı olmakta.

-Dana etinin bölümleri ne baktığımızda Kontfile ,bonfile, Antrikot döş ,kürek, gerdan butigo ,yumurta, sokum, tranç, gibi değişik bölgelere ayrıldığını söyleyebiliriz özellikle son yıllarda dana eti konusunda yurttaşlarımız daha da bilinçli bir şekilde bu eti tüketmektedir.

Bu yazı 53 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla